پروفایل برنامه ریزی و کنترل پروژه

نادر خرمی راد

کتاب تدوین ساختار شکست کار بر اساس استانداردهای PMBOK و PRINCE2 که چند وقت پیش به صورت الکترونیکی و رایگان منتشر کرده بودم رو تو کمتر از یک ماه نزدیک به ۲۰۰۰ نفر دریافت کردن، که واقعا استقبال امیدوار کننده‌ای بود.

image

عده زیادی هم در مورد این کتاب به من ایمیل دادن؛ گروهی از اون‌ها از این کتاب قدردانی کردن که باعث خوشحالی و امیدواری من شد و گروهی اشتباهات تایپی کتاب رو به من اعلام کردن که خودش کمک بزرگی بود.

تمام این مسایل باعث شد که دیدگاه من به نشر عوض بشه. تصمیم گرفتم که بعد از این کتاب‌هام رو صرفا به صورت الکترونیکی منتشر کنم. این ماجرا امتیازهای متعددی داره:

  • کتاب خیلی سریع‌تر به دست خواننده می‌رسه. هر کتابی که بعد از تالیف تحویل ناشر می‌شه بین ۶ ماه تا یک سال طول می‌کشه که به دست مخاطب‌هاش برسه. این مدت زمان برای بعضی کتاب‌ها خیلی مضره.
  • کتاب ارزون‌تر به دست خواننده می‌رسه. خوب واضحه که برای من مقرون به صرفه نیست که تمام کتاب‌هام رو رایگان ارائه کنم. کتاب‌های بعدی به صورت الکترونیکی فروخته می‌شن، ولی با قیمتی که بین ۳۰ درصد تا ۷۰ درصد ارزون‌تر از نسخه چاپیه و این استفاده رو برای مخاطب خیلی راحت‌تر می‌کنه، چون حقیقتا کتاب تو سال‌های اخیر خیلی گرون شده.
  • کتاب خیلی راحت‌تر به دست مخاطب می‌رسه؛ به جای این‌که تو این ترافیک و آلودگی هوا به کتاب‌فروشی‌ها مراجعه کنین، به سادگی از طریق اینترنت کتاب رو می‌خرین و بلافاصله به دستتون می‌رسه.
  • ویرایش‌های جدید کتاب خیلی ساده‌تر تهیه می‌شن. کتاب‌های کاغذی رو به این سادگی نمی‌شه تغییر داد، ولی نسخه‌های الکترونیکی رو خیلی راحت می‌شه چند وقت یک بار بر اساس بازخورد خواننده‌ها تکمیل‌تر کرد.

 

اولین کتابی که به این ترتیب منتشر می‌کنم، پم‌باک به زبان ساده خواهد بود. کتابی ساده و کم حجم که برای آشنایی با استاندارد مدیریت پروژه پم‌باک ایده‌آل خواهد بود. الان در حال صفحه‌آرایی کتاب و آماده کردن سیستم توزیعش هستم و احتمالا در آینده خیلی نزدیک منتشر می‌شه.

 

نکته دیگه این‌که استقبال شدید از کتاب راهنمای ساختار شکست کار باعث شد که تعهد بیشتری به کتاب و خواننده‌هاش پیدا کنم و به همین خاطر در آینده نزدیک ویرایش دومش منتشر می‌شه. تو ویرایش دوم تعدادی پیوست اضافه می‌شه و هرکدوم ساختار شکست مناسب برای نوعی پروژه رو به تفصیل ارائه می‌کنه. اگه پیشنهاد دیگه‌ای هم برای این کتاب دارین سریع‌تر به من اطلاع بدین تا تو ویرایش دوم لحاظ کنم.

نوشته (Nader Khorrami Rad)

WBS