پروفایل برنامه ریزی و کنترل پروژه

نادر خرمی راد

چند وقت پیش دوره پیش‌نیاز گواهی CSM با پیگیری‌های اسد صفری تو ایران تشکیل شد و با تدریس خیلی خوب هنریک نیبرگ (که بعدا فهمیدم حتی چنتا تقدیر و جایزه بابت سخنوری گرفته) و کمک رضا فرهنگ (همکار هنریک) پیش رفت و در نهایت به دریافت گواهی CSM (مخفف Certified ScrumMaster) منجر شد.

image

دوره از چیزی که فکر می‌کردم جالب‌تر بود و گذشته از مسایل فنی‌ش، این هم بود که فهمیدم اصولا آموزش می‌تونه خیلی بهتر از اون چیزی که آدم فکر می‌کنه باشه، طوری که تو دو دوره 8 ساعته آدم به هیچ وجه خسته نشه.

خود اسکرام هم کلا مفهوم جالبیه. برای من جالب‌ترین قسمتش اینه که خیلی از چیزهایی که تو سیستم‌های کلاسیک مدیریت پروژه بدیهی هستن تو اسکرام رد می‌شن و این باعث می‌شه دید آدم خیلی بازتر بشه (حتی اگه هیچوقت نخواد از اسکرام استفاده کنه).

یه نمونه از تفاوت‌ها در اینه که ما تو سیستم کلاسیک تمایز خیلی زیادی بین پروژه و عملیات قایلیم، در حالی که تو سیستم‌های Agile اینطور نیست و علاوه بر پروژه، عملیات رو هم تا حدی پوشش می‌دن. تو این دوره علاوه بر اسکرام اشاره‌ای به Kanban هم شد، که برعکس اسکرام، بیشتر برای عملیات به کار می‌ره تا پروژه، و اون هم برای من خیلی جالب بود.

دیدگاه اولیه من این بود که شاید از این موضوعات جدید بتونم برای مدیریت پروژه‌ها کمک بگیرم، که هنوز نمی‌دونم برای انواع پروژه‌هایی که ما داریم می‌شه ازشون کمک گرفت (البته به طور موضعی) یا نه؛ ولی تو مدت دوره به این نتیجه رسیدم که برای من کاربرد خیلی مهم‌تری هم داره، اون هم مدیریت تیم‌های برنامه‌ریزی و کنترل پروژه‌س. کار این تیم‌ها چیزیه بین پروژه و عملیات، ولی بیشتر نزدیک به عملیاته. روزی چنتا کار به تیم ارجاع داده می‌شه، معمولا همشون هم عجله دارن و باید اون کارها رو با در نظر گرفتن یه چرخه حیات کامل و کیفیت مناسب تموم کرد و این خودش ماجرای پیچیده‌ایه. روش اسکرام، و بیشتر از اون کانبان، به نظر من برای مدیریت این تیم‌ها خیلی عالیه و قصد دارم در آینده نزدیک اون رو تو شرکت‌ها به کار ببرم.

نوشته (Nader Khorrami Rad)

WBS