پروفایل برنامه ریزی و کنترل پروژه

نادر خرمی راد

تخصص یه چیزه، حوزه کاری (application area) یه چیز دیگه. این دوتا طوری هستن که خیلی‌ها با هم اشتباه می‌گیرنشون، با هم مخلوطشون می‌کنن و در نهایت تصمیم‌گیری‌های نادرستی می‌کنن.

مثال می‌زنم: اگه شما کارشناس برنامه‌ریزی و کنترل پروژه یه پروژه ساخت اسکله باشین، تخصص شما برنامه‌ریزی و کنترل پروژه و حوزه کاری شما در حال حاضر ساخت اسکله خواهد بود.

 

کارشناس‌ها باید چه مهارت‌ها و دانش‌هایی داشته باشن؟

هر کارشناس باید تو تخصص خودش مهارت و دانش کافی داشته باشه. مهارت و دانش در حوزه کاری اجباری نیست. از نظر بعضی‌ها بودنش بهتره، از نظر بعضی‌های دیگه حتی بهتر هم نیست. ولی در هر حال، کسایی که فکر می‌کنن مهارت و دانش در حوزه کاری الزامیه، دیدگاهی کاملا سنتی و غیر سیستمی دارن که اگه بیشتر از 80 سال از امروز (7 اردیبهشت 1390) قدیمی‌تر نباشن، می‌شه گفت اشتباه می‌کنن و اگه چنین حرفی رو 30 سال دیگه بزنن نه تنها اشتباه کردن، که خیلی‌ها رو هم به خنده می‌ندازن.

 

کارشناس خوب کیه؟

من اگه بخوام یه کارشناس برنامه‌ریزی و کنترل پروژه برای ساخت اسکله استخدام کنم، برام هیچ اهمیتی نداره که WBS این پروژه رو بدونه یا نه. برای من مهمه که بدونه WBS هر پروژه‌ای رو چطوری باید استخراج کرد. این می‌شه توجه به تخصص به جای توجه به حوزه کاری.

 

فرض کنین می‌خواین برای یه پروژه احداث اسکله کارشناس برنامه‌ریزی و کنترل پروژه استخدام کنین. دو نفر وجود دارن که همه مشخصاتشون یکسانه، به جز این‌که:

  • نفر اول: تا حالا 20تا پروژه رو تجربه کرده که همگی ساخت اسکله بودن.
  • نفر دوم: تا حالا 20تا پروژه رو تجربه کرده که 2تاشون ساخت اسلکه و بقیه‌شون انواع و اقسام پروژه‌های دیگه، مثل نیروگاهی، نفت و گاز، فرآوری فلزی و غیر فلزی، ساختمان‌های اداری، بیمارستان، پارک و نمایشگاه بوده.

 

کدوم رو ترجیح می‌دین؟

جواب درست نفر دومه. نفر دوم حوزه‌های کاری مختلفی رو تجربه کرده و در نتیجه پتانسیل خیلی بیشتری داره برای این‌که جنبه انتزاعی کار که همون تخصصش هست رو پرورش داده باشه. ما به چی نیاز داریم؟ به تخصص.

زمانی لازمه که اون فرد به حوزه کاری هم وارد باشه، که مجموعه ضعف داشته باشه، سیستم نداشته باشه و خیلی کارهای دیگه تو مجموعه به درستی انجام نشن و لازم باشه که این فرد بار اون‌ها رو هم به دوش بکشه.

نوشته (Nader Khorrami Rad)

WBS