پروفایل برنامه ریزی و کنترل پروژه

نادر خرمی راد

چند وقت پیش به سری کتاب گرفته بودم که توش کتاب کوچیکی به اسم “مدیریت و کنترل پروژه فازی” وجود داشت. این کتاب تالیف آقایان دکتر اردشیر احمدی و مهندس رسول حسینی، هر دو از اعضای هیئت علمی دانشگاه امام حسین و از انتشاران جهان جام جم هست.

وقتی داشتم کتاب رو ورق می‌زدم، از سطحی و بی اساس بودن قسمت‌های مربوط به مفاهیم فازی، مطمئن شدم که مرجع خلاصه-برداری نویسنده‌ها، کتاب تفکر فازی، نوشته کاسکو بوده (مثل وقتی که یه نفر درباره نیچه حرف بزنه و بگه که رفت الاغه رو نجات بده، گاری چی زدش، اونم مرد؛ اونوقت می‌شه فهمید که تنها مرجع اون فرد در مورد نیچه، شریعتی بوده). جالب این بود که تو آخر کتاب، به تفکر فازی هم ارجاع داده بودن، و تقریبا هیچ مرجع دیگه‌ای هم در این مورد نداشتن.

به نظر من واقعا بده که قطب‌های علمی کشور، انقدر با مسایل سطحی برخورد کنن. خانم‌ها و آقایان محترم، اگر قصد دارین در مورد مطلبی تحقیق کنین، هیچوقت به یک مرجع، یا به مرجع‌هایی که در یک گروه قرار می‌گیرن (مثلا مرجع‌هایی که در یک منبع لیست شدن) اکتفا نکنین. به طور خاص، اگه قصد دارین در مورد منطق فازی تحقیق کنین، بدونین که احمقانه‌ترین کتابی که تاریخ بشریت در این زمینه به خودش دیده، همین کتاب تفکر فازی هست.

تو صفحه مربوط به اطلاعات پایان نامه من، به نام منطق‌های چند ارزشی و فازی و مقایسه آن‌ها با منطق دو ارزشی کلاسیک، می‌تونین لیست بلند و بالایی از منابع رو ببینین و اگه لازم داشته باشین، می‌تونم اون‌ها رو در اختیارتون قرار بدم.

احساس می‌کنم در ازای فلسفه علمی که تو دانشگاه خوندم، دینی به گردن دارم،‌ و این دین رو باید با تالیف کتابی کامل در مورد مفاهیم منطق فازی، ادا کنم. احتمالا این کار رو بعد از تموم شدن کتاب فعلی، و کتاب پراجکت 2007 که از قبل قرارش رو با ناشر گذشتم، انجام می‌دم.

نوشته (Nader Khorrami Rad)

WBS