پروفایل برنامه ریزی و کنترل پروژه

نادر خرمی راد

هروقت خواستم برنامه‌ای بنویسم که منابع توش نقش تعیین کننده داشته باشن، به شدت دچار مشکل شدم!

مثلا فرض کنین پروژه‌ای داریم که توش قالب نقش اساسی داره و یکی از مهمترین کارهایی که باید بکنیم، اینه که نیاز به انواع قالب‌های پروژه و چگونگی چرخش اون‌ها در قسمت‌های مختلف رو مشخص کنیم. در چنین حالتی چاره‌ای نیست جز این‌که روابط غیر واقعی بین قسمت‌های مختلف که ناشی از محدودیت قالب هست رو وارد نکنیم و به جاش، بعد از تعیین منابع، با تسطیح منابع به فعالیت‌ها ترتیب بدیم.

در چنین حالتی از لحاظ تئوری می‌شه با آزمایش و خط،‌ نیاز اپتیمیم قالب رو به دست آورد و در مراحل بعد هم قالب‌هایی که برای جبران تاخیرهای احتمالی لازم داریم رو به دست بیاریم.

با این حال دوتا مشکل وجود داره:

1- این‌که نه پراجکت و نه پریماورا هیچ الگوریتم مناسبی برای تسطیح منابع به طور اپتیمم (مثلا با اپتیمم کردن زمان یا هزینه) ندارن. می‌تونستن طوری باشن که آدم یه تابع هدف تعریف کنه و به برنامه بگه که این پروژه باید در فلان تاریخ تموم بشه؛ حالا تعداد منابع رو تعیین کن. با وجود نداشتن این قابلیت، باید چند ده بار آزمایش و خطا کرد تا به چیزی رسید که چندن هم اپتیمم نیست. با توجه به این‌که اگه پروژه سنگین باشه، هر آزمایش نیاز به چند دقیقه زمان داره، سختی این کار بیشتر مشخص می‌شه.

2- روتین تسطیح منابع این دوتا برنامه، به خصوص پراجکت، نه تنها نمی‌تونن چیزی رو اپتیمم کنن، که حتا در انجام دادن ساده‌ترین کار، یعنی “تسطیح” هم مشکل دارن. وقتی پروژه پیچیده باشه، معمولا بعد از تسطیح هنوز مقدار کمی overallocation وجود خواهد داشت.

با گذشت این همه سال، هنوز نرم‌افزارهای برنامه‌ریزی و کنترل پروژه به اندازه کافی رشد نکردن و تو ورژن‌های جدید فقط کمی سوسول بازی‌هاشون اضافه شده!

نوشته (Nader Khorrami Rad)

Project