پروفایل برنامه ریزی و کنترل پروژه

نادر خرمی راد

مرجع فیلدهای Microsoft Project

این راهنما کپی فصل 28 کتاب راهنمای جامع Microsoft Project 2010 هست. البته این به این معنی نیست که استفاده از اون محدود به پراجکت 2010 می‌شه؛ عملکرد فیلدها تو نسخه‌های قبل با هم تفاوت زیادی ندارن و عملا این راهنما برای تمام نسخه‌ها کاربرد داره.

سمت چپ این صفحه لیستی از فیلدها هست که می‌تونین انتخابشون کنین تا توضیحات باز بشه. این توضیحات قسمتی از یه کتاب نسبتا حجیم هستن و به همین خاطر زیاد تفصیلی نیستن، چون هرکدوم از اون مفاهیم تو قسمت‌های مختلف کتاب توضیح داده شدن.

بالای صفحه هر فیلد جدولی هست که نشون می‌ده اون فیلد تو کدوم رکوردها کار می‌کنه، شیوه ورود داده‌ش چیه و در نهایت این که زمان‌مند هست یا نه. جلوی هرکدوم از این موارد گزینه‌های ممکن نمایش داده شدن و اگه اون گزینه برای فیلد برقرار باشه به رنگ سبز و در غیر این صورت خاکستری کمرنگ نمایش داده می‌شه. بعضی وقتا بیشتر از یه گزینه که ممکنه به ظاهر متناقض هم بیاد رنگی هستن، مثلا هم گزینه دستی رنگیه و هم گزینه محاسباتی؛ این موارد نشون می‌ده که فیلد هر دو حالت رو داره، یعنی مثلا هم می‌شه مقدارش رو دستی وارد کرد و هم این‌که خودکار مقدار می‌گیره. شاید هم تو شرایط مختلف این دو حالت رو داشته باشه و نه همزمان؛ که معمولا این مسایل تو توضیحات مطرح می‌شن.

 

 

این هم مقدمه فصل 28 کتاب:

 

Project فیلدهای فراوانی دارد. برخی از این فیلدها برای کارهای سازمانی هستند، که در این مرجع معرفی نخواهند شد. سایر فیلدها به طور کامل در این فصل توضیح داده می‌شوند.

توجه داشته باشید که فیلدهای Project را نمی‌توان حذف و اضافه کرد؛ فقط می‌توانید آن‌ها را نمایش دهید یا مخفی کنید. به خاطر محدودیتی که در اضافه شدن فیلدها وجود دارد، تعدادی فیلدهای اختصاصی نیز در برنامه وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را برای مقاصد مختلف به کار ببرید.

 

فیلدهای Project دو دسته کلی هستند:

  • زمان‌مند
  • غیر زمان‌مند

منظور از فیلدهای زمان‌مند، فیلدهایی است که به جای یک مقدار، مقدارهای متعددی برای دوره‌های زمانی دارند. فیلدهای زمان‌مند، فیلد هم نامی که غیر زمان‌مند باشد نیز دارند که مقدار نهایی فیلد زمان‌مند یا مقدار آن را در Status Date نشان می‌دهد. فیلدهای زمان‌مند فقط در نماهایی مانند Task Usage و Resource Usage قابل استخراج هستند.

 

Project سه نوع رکورد دارد:

  • فعالیت‌ها، خلاصه فعالیت‌ها و مایل‌ستون‌ها (در ادامه این بخش از این گروه به اختصار با عنوان فعالیت‌ها یاد خواهد شد)
  • منابع
  • تخصیص‌ها

ممکن است هرکدام از فیلدها برای یک یا چند نوع از رکوردها کاربرد داشته باشد. هرکدام از انواع داده‌ها در نمای خاصی وجود دارند. به عنوان مثال، تخصیص‌ها در نماهای محدودی مانند Team Planner، Task Usage و Resource Usage نمایش داده می‌شوند، منابع در Resource Sheet و Resource Usage و ...

علاوه بر این سه نوع رکورد، برخی فیلدها برای خلاصه فعالیت پروژه نیز اختصاصا مقدار دارند.

 

فیلدها از نظر رفتار مقادیرشان نیز انواعی دارند:

  • محاسباتی
  • دستی
  • ترکیبی (محاسباتی و دستی)

برخی فیلدها فقط-خواندنی هستند، یعنی مقدار آن‌ها به روش‌های مختلف محاسبه شده، در فیلد نمایش داده می‌شود. برخی دیگر از فیلدها فقط-نوشتنی هستند، یعنی مقادیر آن‌ها را کاربر وارد می‌کند و تا زمانی که کاربر آن‌ها را تغییر ندهد، تغییر نخواهند کرد. نوع سوم فیلدها، هم قابل نوشتن هستند و هم بر اساس محاسبه مقدار می‌گیرند. توجه داشته باشید که فیلدهای قابل نوشتن را الزاما کاربر در فیلد ویرایش نمی‌کند، بلکه ممکن است مقادیر آن‌ها با کادرهای محاوره، فرم‌ها و ابزارهای دیگر از کاربر دریافت شده، داخل فیلد قرار گیرد.


راهنمای جامع پراجکت ۲۰۱۳

کتاب الکترونیکی راهنمای جامع Microsoft Project 2013

پروژه‌های نمونه برای Project

کتاب الکترونیکی رایگان پروژه‌های نمونه برای Microsoft Project 2010