پروفایل برنامه ریزی و کنترل پروژه

نادر خرمی راد

به تازگی فهمیدم که خیلی‌ها معنی “طرح” رو نمی‌دونن. ماجرا از اینجا شروع شد که روبروی خونه‌مون دارن یه مجتمع مسکونی می‌سازن و روی تابلوش به جای “پروژه مجتمع مسکونی فلان” نوشتن “طرح مجتمع مسکونی فلان”!

طرح (program) به مجموعه‌ای از پروژه‌ها می‌گن، نه به پروژه‌ای که به نظر بزرگ میاد. البته به هر مجموعه‌ای از پروژه‌ها هم نمی‌شه گفت طرح، باید پروژه‌هایی باشن که همگی در راستای هدف مشترکی طراحی شده باشن، طوری که با انجام اون‌ها به اون هدف برسیم. معمولا مدیریت تک تک این پروژه‌ها برای رسیدن به هدف کلی کافی نیست و باید اون‌ها رو در قالب یک طرح، به صورت متمرکز هم مدیریت کرد. برچسب “طرح” به همین خاطر به وجود اومده.

حالا یکی شاید بخواد مسخره بازی در بیاره و بگه که اون مجتمع مسکونی روبروی خونه ما ترکیبی از چند پروژه‌س، مثلا پروژه عملیات خاکی و اسکلت، پروژه نازک‌کاری و پروژه سفت‌کاری (با این فرض که حداقل سه قرارداد متمایز برای این سه ‌تا وجود داره)، و به ترکیب این پروژه‌ها می‌گه طرح. این حرف درست نیست، چون هر پروژه باید محصول کاملی داشته باشه و محصول این سه مرحله‌ای که اسمش رو گذشتن پروژه کاملا وابسته به هم هستن و جداگانه معنایی ندارن. از طرف دیگه طرح معمولا برای رسیدن به یه “محصول” نیست، برای رسیدن به یه هدفه.

از همه این‌ها که بگذریم، مگه “پروژه” چه اشکالی داره که الکی بگیم “طرح”؟

نوشته (Nader Khorrami Rad)

WBS