پروفایل برنامه ریزی و کنترل پروژه

نادر خرمی راد

راهنمای تحلیل زمان کسب شده

سمت چپ این صفحه لینک دانلود دوتا فایل وجود داره؛ این دوتا فایل موضوع این بخش هستن.

هر دوتا فایل تعدادی فیلد اختصاصی دارن که با فرمول مقدار می‌گیرن و یک روتین هم دارن که کارهای پیچیده‌تر رو با VBA محاسبه می‌کنه. هر دو فایل شاخص‌های زمان کسب شده رو براتون توی پراجکت محاسبه می‌کنن.

فایل‌ها رو تو پراجکت 2007 نوشتم و هنوز تو نسخه‌های دیگه تست نکردم، ولی قاعدتا باید هم تو نسخه‌های جدیدتر و هم قدیمی‌تر بدون مشکل اجرا بشه؛ اگر هم مشکلی داشته باشه به سادگی باید رفع بشه.

 

تفاوت این دوتا فایل در اینه که فایل اول مقادیر رو برای تمام آیتم‌های برنامه، یعنی تمام فعالیت‌ها و خلاصه فعالیت‌ها، حساب می‌کنه. به همین خاطر اجراش زمان می‌بره. کاربر باید هر موقع که می‌خواد مقادیر رو بگیره روتین رو اجرا کنه و بعد مقادیر رو از فیلدها بخونه. فیلدها رو یه کم جلوتر توضیح می‌دم. برای اجرای روتین Alt+F8 رو بزنین و گزینه‌ای که آخرش ES_Calc داره رو اجرا کنین. فراموش نکنین که قبلش باید پراجکت رو تنظیم کرده باشین که ماکروها رو اجرا کنه.

شاخص‌های ارزش کسب شده و زمان کسب شده برای سطوح بالا و به خصوص کل پروژه کاربرد دارن. به همین خاطر فایل دوم فقط مقادیر خلاصه فعالیت پروژه رو محاسبه می‌کنه. به همین خاطر خیلی سریع‌تره. چون سریعه، به رویداد “تغییر” اختصاصش دادم و خودکار اجرا می‌شه. یعنی هروقت که چیزی رو تو برنامه تغییر بدین، مثل تمام چیزهای دیگه خود به خود محاسبه می‌شه و نیازی نیست که کار اضافه‌ای انجام بدین.

و حالا ادامه ماجرا…

 

نمای برنامه

برای این برنامه‌ها نمایی به اسم ES Gantt ساختم که وقتی فایل رو باز می‌کنین همون رو می‌بینین. این نما تمام فیلدهایی که لازم دارین رو نشون می‌ده.

تمام فیلدهایی که استفاده شدن رو Rename کردم و اسم‌هاشون رو هم در ادامه می‌بینین. اسم‌های اصلی فیلدها رو هم می‌تونین تو برنامه چک کنین. برای ساده شدن و جمع و جور شدن عنوان بعضی فیلدهای اصلی پراجکت رو هم تو این نما عوض کردم.

 

فیلدها

فیلدهایی که تو این فایل‌ها ارائه شدن این‌ها هستن:

 • AT: مخفف Actual Time هست. مدت زمانی که از شروع آیتم گذشته رو نشون می‌ده.
 • EACt: مخفف Estimate At Completion هست. تاریخ پایان تخمینی رو نشون می‌ده.
 • EACtV: اختلاف تاریخ پایان تخمینی و تاریخ پایان بیس لاین رو نشون می‌ده. به عبارت دیگه می‌گه که آیتم احتمالا چقدر دیرتر یا زودتر از اون چیزی که انتظار داشتیم تموم می‌شه.
 • ES: مخفف Earned Schedule هست. زمان کسب شده آیتم رو نشون می‌ده.
 • ES_date: این فیلد تاریخ متناظر با ES رو نشون می‌ده.
 • EVp: مقدار ارزش کسب شده‌ای که پیش از ES کسب شده رو نشون می‌ده. این ارزش کسب شده ریسک ثانویه ناشی از عدم تبعیت زمانی رو نداره.
 • p_factor: این هم p-factor رو نشون می‌ده؛ این که توالی اجرا تا چه حد مطابق توالی زمان‌بندی بوده.
 • SPIt: مخفف Schedule Performance Index هست. شاخص عملکرد زمانی رو با روش زمان کسب شده نشون می‌ده.

 

پیش‌فرض‌ها

این برنامه تو شرایط معمولی درست کار می‌کنه. تو شرایط پیچیده‌ای هم که به نظرم اومده تستش کردم و جاهایی که مشکل پیدا کرده اصلاحش کردم. با این حال هیچ چیزی تضمین نمی‌کنه که تو شرایط دیگه‌ای که به نظر من نرسیده هم درست کار کنه.

پیش‌فرض‌های دیگه‌ای که به برنامه حاکمه اینا هستن:

 1. اجرای ماکروها رو تو پراجکت فعال کرده باشین.
 2. مبنای ارزیابی پروژه‌تون تحلیل ارزش کسب شده یا چیزی سازگار با اون باشه؛ یعنی هزینه‌ها را تعریف کرده باشین (می‌تونین ضرایب وزنی فیزیکی رو به جای هزینه وارد کنین)، بیس لاین هم ذخیره کرده باشین، قبل از هر بار ارزیابی هم Status Date رو تنظیم کنین.
 3. تقویم‌های منابعی که به فعالیت‌ها اختصاص داده شدن محدودتر از تقویم‌های فعالیت‌ها نباشن.
 4. فعالیت‌ها شکسته نشده باشن.
 5. در زمان پایش شروع و پایان واقعی و %Complete رو ذخیره کرده باشین.
 6. اگه می‌خواین ابزارها رو مطابق توضیحاتی که بعد از این میاد به برنامه‌هایی که قبلا نوشتین منتقل کنین، فیلدهای اختصاصی این ابزار تو اون برنامه استفاده نشده باشه.

 

شیوه استفاده از ابزارها

یه راه استفاده اینه که برنامه‌هایی که تو این فایل‌ها هستن رو پاک کنین و برنامه‌های جدیدتون رو اونجا بنویسین.

در مورد برنامه‌هایی که از قبل وجود داشتن، این فایل و برنامه مقصد رو باز کنین، Organizer رو باز کنین و بعد آیتم‌های زیر رو از مبدا کپی کنین تو مقصد:

 1. نمای ES Gantt
 2. جدول ES Table
 3. تمام فیلدهای اختصاصی که تو زبانه Fields کادر Organizer هستن
 4. ماژول ESm

 

اگه می‌خواین از فایل اول استفاده کنین که کارتون با همینایی که گفتم تموم می‌شه. اگه می‌خواین از فایل دوم استفاده کنین، برنامه‌ش تو ماژول نیست و نمی‌تونین با Organizer منتقل کنینش. تنها راهی که داره اینه که برین تو محیط برنامه نویسی VBA و تمام چیزهایی که تو ThisProject مبدا هستن رو کپی کنین تو ThisProject مقصد.