پروفایل برنامه ریزی و کنترل پروژه

نادر خرمی راد

راهنمای تحلیل زمان کسب شده

تحلیل زمان کسب شده (Earned Schedule Analysis) ابزاریه برای توسعه تحلیل ارزش کسب شده (Earned Value Analysis). این توسعه امکانات خوبی برای ارزیابی عملکرد زمانی پروژه داره.

تحلیل ارزش کسب شده رایج‌ترین و پذیرفته شده ترین راه ارزیابی پروژه‌هاس. منظورم از ارزیابی همون کارهای معمولی‌ایه که هممون انجام می‌دیم؛ پروژه فلان قدر پیشرفت کرده، بهمان قدر عقبه (یا جلو!)، این ماه عملکردمون خیلی بهتر از ماه‌های قبل بوده، اگه همینطوری ادامه بدیم فلان اتفاق می‌افته و …

این مجموعه آموزشی کوچیک در 9 سرفصل نوشته شده که سمت چپ می‌بینینشون. می‌تونین روی سرفصل‌ها کلیک کنین تا باز شن. علاوه بر اون‌ها دو فایل پراجکت هم برای کمک به محاسبات نوشته شده که از همون لینک‌های سمت چپ قابل دریافته. این فایل‌ها برای کتاب ارزیابی عملکرد زمانی پروژه با مدیریت ارزش کسب شده نوشته شدن.

اگه مایل باشین در مورد زمان کسب شده و به طور کلی تکنیک‌های زمانی ارزش کسب شده اطلاعات بیشتری کسب کنین، همون کتاب رو پیشنهاد می‌کنم.

 

راستی، این مطلب آموزشی پیش‌فرض‌هایی هم داره:

  1. با مفاهیم برنامه‌ریزی و کنترل پروژه آشنایین
  2. دغدغه‌های کنترلی رو در عمل تجربه کردین
  3. دوست دارین توانایی‌هاتون رو گسترش بدین و به خروجی‌های رایج کنترلی اکتفا نمی‌کنین
  4. با کلیات تحلیل ارزش کسب شده آشنا هستین

 

در مورد قسمت‌هایی که ابزارهای زمان کسب شده رو تو پراجکت توضیح می‌دن هم چنین پیش‌فرض‌هایی وجود داره:

  1. پراجکت رو خوب می‌شناسین
  2. بلدین تو پراجکت فرمول‌نویسی کنین
  3. کلیاتی درباره برنامه‌نویسی VBA تو پراجکت می‌دونین

 

در مورد این مباحث منابع زیر رو هم می‌تونم معرفی کنم:

 

و خوب، کتاب‌های دیگه‌ای هم برای برنامه‌ریزی و کنترل پروژه دارم:

 

در نهایت اگه به برنامه‌ریزی و کنترل پروژه علاقه دارین، پیشنهاد می‌کنم مطالبی که دایما در این مورد می‌نویسم رو تو صفحه اصلی سایتم بخونین. می‌تونین فید اون مطالب رو هم عضو بشین که دایما از مطالب جدید باخبر بشین.