پروفایل برنامه ریزی و کنترل پروژه

نادر خرمی راد

ابزارهایی که برای تحلیل زمان کسب شده تهیه کرده بودم رو یه مقدار اصلاح کردم. فایل جدید با همون آدرس قبلی قابل دریافته.

تو این ویرایش دوتا تغییر دادم:

  1. تو تمام فرمول‌هایی که می‌خواستن مقدارها رو بر اساس تقویم‌ها حساب کنن شرطی گذشته بودم که اگه فعالیت تقویم داره با همون تقویم و در غیر اون صورت با تقویم پروژه محاسبه بشه. با این حال جایی که باید پارامتر تقویم پروژه رو وارد می‌کردم تهی رها کرده بودم. نمی‌دونم وقتی اون پارامتر تهی باشه دقیقا چه اتفاقی می‌افته (تو اجرای برنامه اتفاقای عجیبی ندیده بودم)، ولی به هر حال درستش کردم.
  2. شاخص EACtV که اختلاف تاریخ‌های پایان رو نشون می‌داد قبلا تفاضل Finish و EACt بود؛ ولی بعد دیدم انتخاب خوبی نیست. برای این کار تفاضل Baseline Finish و EACt خیلی معنی‌دارتره. این مورد رو هم عوض کردم.

 

خیلی دلم می‌خواست که کدهای اون برنامه خودکار اجرا بشن و لازم نباشه که کاربر هر دفعه کد رو اجرا کنه، چون ممکنه آدم گاهی یادش بره و اطلاعات رو اشتباه برداشت کنه. از طرف دیگه اطلاعات ارزش کسب شده و زمان کسب شده در سطوح بالای پروژه معنی دارن و معمولا برای کل پروژه به کار می‌رن؛ برای محاسبه‌شون هم هیچ روند جز به کلی وجود نداره. به همین خاطر یه برنامه دیگه مشابه قبلی نوشتم که مقادیر رو فقط برای خلاصه فعالیت پروژه حساب می‌کنه. این برنامه خیلی سبک شده و در نتیجه تونستم اجراش رو ببندم به  رویداد “تغییر”. در نتیجه دیگه نیازی نیست که کاربر روتین رو اجرا کنه و هروقت که برنامه تغییری کنه، مقدارهای ارزش کسب شده مثل تمام مقدارهای دیگه خود به خود آپدیت می‌شن.

برنامه جدید رو می‌تونین از این آدرس دریافت کنین. برای استفاده این مسایل رو در نظر داشته باشین:

  1. حتما اجرای ماکروها رو تو تنظیم‌های پراجکت فعال کنین.
  2. انتظار نداشته باشین که جز خلاصه فعالیت پروژه تو جای دیگه‌ای مقدار بگیرین؛ پس اگه خلاصه فعالیت پروژه نمایش داده نشده، باید نمایشش بدین.
  3. برای برنامه قبلی توضیح دادم که چطوری می‌تونین ابزارها رو از این فایل به فایل‌های دیگه منتقل کنین و فکر می‌کنم راه ساده و خوبی بود. ولی متاسفانه با فایل جدید نمی‌تونین این کار رو کنین، چون کدهای وابسته به رویداد رو تا جایی که می‌دونم نمی‌شه تو ماژول نوشت و در نتیجه با Organizer منتقل نمی‌شن؛ راه حل جانشینی هم براش سراغ ندارم.

 

اگه اشکالی تو برنامه دیدین یا پیشنهادی داشتین به من خبر بدین.

نوشته (Nader Khorrami Rad)

WBS