پروفایل برنامه ریزی و کنترل پروژه

نادر خرمی راد

مجموعه‌ای از ابزارهای زمان کسب شده برای پراجکت تهیه کردم که تو این مطلب معرفی و ارائه می‌کنمش. مهم‌ترین خروجی این ابزارها تاریخ پایان تخمینی پروژه‌س.

برای شروع کار این فایل رو دانلود کنین. برای استفاده از فایل دو راه پیشنهاد می‌کنم:

 1. برنامه رو توی همین فایل وارد کنین. همین الان تو فایل یه برنامه نمونه هست که می‌تونین باهاش عملکرد رو آزمایش کنین.
 2. این فایل و فایل برنامه مقصد رو تو پراجکت باز کنین، برین تو Organizer و این عناصر رو از این فایل به فایل مقصد کپی کنین: نمای ES Gantt، جدول ES Table، ماژول ESm و تمام فیلدهای اختصاصی شده فایل مبدا.

 

قطعا شرط استفاده اینه که فیلدهایی که قراره کپی بشن از قبل تو برنامه‌تون استفاده نشده باشن.

برای این‌که از برنامه استفاده کنین یه سری پیش‌فرض‌های دیگه هم هست:

 1. اجرای ماکروها رو تو تنظیم‌های پراجکت فعال کرده باشین.
 2. برنامه رو طوری تنظیم کرده باشین که با تحلیل ارزش کسب شده ارزیابی بشه؛ یعنی هزینه‌ها (یا ضرایب وزنی فیزیکی) رو با Fixed Cost یا هزینه منابع تعریف کرده باشین و بیس‌لاین هم ذخیره کرده باشین.

 

فعلا پیش‌نیاز دیگه‌ای به نظرم نمی‌رسه. اگه کارهای قبلی رو انجام داده باشین می‌تونین از ابزارها استفاده کنین. برای سادگی نمای ES Gantt رو باز کنین. این نما فیلدهایی که لازم دارین رو بهتون نشون می‌ده و گانت رو هم طوری تنظیم کرده که اطلاعات رو بهتر نشون بده. حالا باید Alt+F8 رو بزنین و روتین ES_Calc رو اجرا کنین. بعد از هر بار که تغییری تو برنامه بدین باید دوباره این روتین رو اجرا کنین تا فیلدهای زمان کسب شده مقدارهای درست رو نشون بدن.

اگه تعداد فعالیت‌ها و مدت زمان پروژه زیاد باشه، اجرای برنامه خیلی طولانی می‌شه. خونسردی خودتون رو حفظ کنین، برین یه کم تو اینترنت بچرخین و بعد برگردین سراغ نتایج!

 

خروجی‌هایی که می‌گیرین این‌ها هستن (مهم‌ها رو نارنجی کردم):

 • AT: زمانی که در عمل سپری شده
 • ES: زمانی که کسب شده
 • SPIt: شاخص عملکرد زمانی (حاصل تقسیم ES به AT) که نشون می‌ده چه مقدار از زمانی که سپری شده استفاده کردین. مقدار یک یعنی از تمام اون زمان مطابق برنامه استفاده کردین و مثلا 0.5 یعنی این‌که کاری که کردین مثل این میمونه که از نصف زمان استفاده کرده باشین.
 • EACt: تاریخ پایان تخمینی پروژه. این فیلد می‌گه که اگه با همون روندی که از زمان شروع پروژه تا حالا کار کردین کار رو ادامه بدین چه تاریخی تموم می‌شه.
 • EACtV: نشون می‌ده که آیتم احتمالا چقدر دیرتر از برنامه‌ریزی تموم می‌شه.
 • p-factor: تبعیت اجرا از زمان‌بندی رو نشون می‌ده. نکته مهمش در اینه که هرچقدر p-factor بالاتر باشه دقت تاریخ پایان پیش‌بینی شده از نظر آماری بالاتر خواهد بود.
 • EVp: نشون می‌ده که چه مقدار از ارزش کسب شده در تبعیت از زمان‌بندی کسب شده.

 

تمام محاسبات با در نظر گرفتن تقویم‌ها انجام شدن و اگه فعالیت‌های مختلف تقویم‌های یکسانی نداشته باشن مشکلی پیش نمیاد. مسئله‌ای که مشکل ایجاد می‌کنه اینه که منابع تقویمی داشته باشن که ساعت‌های کاری تقویم فعالیت زیرمجموعه اون نباشه. اگه فعالیت‌ها شکستگی داشته باشن هم دقت محاسبات تو سطوح پایین افت می‌کنه (تو سطوح بالا مشکلی پیدا نمی‌کنه).

 

کلا هم تمام این محاسبات تو سطوح بالا و به خصوص کل پروژه دقت بالاتری دارن. حتی معمولا توصیه می‌کنن که از این مقادیر فقط برای کل پروژه استفاده بشه. در نتیجه اگه در سطح فعالیت‌ها نکات عجیبی دیدین تعجب نکنین.

بعضی عناصر هم خلاصه‌سازی نمی‌شن. مثلا ممکنه تو سطوح پایین برنامه آیتم‌هایی داشته باشین که تاریخ پایان تخمینیشون بعد از تاریخ پایان تخمینی پروژه باشه. این مشکلی نداره و تناقض به حساب نمیاد، چون دقت این محاسبات تو سطوح پایین به طور تصاعدی کم می‌شه. منطقی هم که حاکمه اینه که وقتی یه سری از فعالیت‌ها تموم می‌شن، منابع اجرایی و مدیریتی اون‌ها به فعالیت‌های باقیمونده اختصاص پیدا می‌کنن و به همین خاطر فعالیت‌های باقیمونده زودتر از انتظار تموم می‌شن. این مسئله تو محاسبه مقادیر سطوح پایین در نظر گرفته نمی‌شه، ولی در سطح پروژه وجود داره.

 

دیگه بگم که… خیلی ممنون از همه کسانی که تو نظرسنجی کتاب تحلیل ارزش کسب شده شرکت کردن، مثل معمول نظرهاتون به من کمک کرد. اکثرا نظرشون این بود که به جای نرم‌افزار ProTrack پراجکت رو توضیح بدم و من هم در نهایت همین گزینه رو انتخاب کردم. برنامه‌ای که می‌بینین همونیه که برای این کتاب نوشتم. بنا بر این اگه مشکلی تو برنامه دیدین ممنون می‌شم که به من اطلاع بدین.

برنامه در حالت ساده کاملا درست کار می‌کنه و تنها چیزی که باید کنترل بشه تو ترکیب‌های پیچیده‌س. من خودم سناریوهای خیلی زیادی رو که فکر می‌کردم مشکل ایجاد می‌کنن تست کردم و تو خیلی‌هاشون هم مشکلاتی خودنمایی کردن و اون مشکلات رو حل کردم؛ می‌مونه سناریوهایی که به نظر من نرسیده!

 

در ضمن، کتاب هم تموم شد. البته یکی دو هفته دیگه زمان لازم دارم، چون می‌خوام یه بار کامل مرورش کنم و بعضی جاها توضیحاتی اضافه کنم. توضیحات کتاب اصلی به نظرم یه مقدار کمه و اگه بیشتر بشه برای خواننده جالب‌تر خواهد بود.

نوشته (Nader Khorrami Rad)

WBS