پروفایل برنامه ریزی و کنترل پروژه

نادر خرمی راد

من می‌خوام تحقیقی در مورد روش‌های پیش‌بینی تاریخ پایان پروژه انجام بدم. البته همچین تحقیق‌هایی زیاد تو دنیا انجام شده، ولی به نظر من پیش‌فرض‌های اون‌ها با مال ما فرق داره. معمولا انحراف‌ها تو پروژه‌های ایرانی خیلی بیشتر از چیزیه که تو مدل‌سازی‌ها و پروژه‌های نمونه اون‌ها وجود داره و می‌خوام بدونم این مسئله چقدر روی جواب‌ها تاثیر می‌ذاره. حدس من اینه که دقت پیش‌بینی تو پروژه‌های ما به دلایلی که گفتم، بالاتر خواهد بود! حالا باید ببینیم.

در هر حال. دلم می‌خواد این کار رو روی تعداد زیادی پروژه‌های واقعی که تموم شدن انجام بدم، بیشتر از اون چیزی که تو دیتابیس خودم دارم. به همین خاطر درخواستم اینه که اگه چنین اطلاعاتی دارین در اختیار من بذارین. چیزی که من لازم دارم اینه:

 

  1. پیشرفت برنامه‌ریزی شده اولیه، از ابتدا تا انتها و بر اساس حداقل 10 دوره کنترلی. این مقدار باید بر اساس زمان‌بندی اولیه (پیش از ثبت مقادیر واقعی) و به عبارت دیگه بر اساس بیس‌لاین به دست اومده باشه.
  2. پیشرفت واقعی دوره‌ها، از ابتدا تا انتهای پروژه.
  3. مبنای تعیین ضرایب وزنی پروژه.

 

نیازی به برنامه زمان‌بندی و اطلاعات دیگه ندارم؛ در نتیجه این مسئله از نظر محرمانه بودن اطلاعات پروژه مشکلی ایجاد نمی‌کنه. اگه از نظر اطلاعاتی مشکلی نداشته باشه، اسم پروژه رو هم برام بفرستین خوبه. اطلاعاتی که گفتم می‌تونه تو یه فایل اکسل باشه. نیازی به مقادیر پیشرفت تفصیلی (مثلا سطح اول یا کل فعالیت‌ها) ندارم و فقط مقادیر کل پروژه کافیه. پروژه حتما باید تموم شده باشه تا بتونم پیش‌بینی‌های دوره‌ای رو با تاریخ پایان واقعی مقایسه کنم. پروژه باید از ابتدا تا انتها در اختیار شما بوده باشه و اطلاعاتش رو داشته باشین.

قطعا نتیجه این بررسی در اختیار همه قرار می‌گیره.

 

چیزی که قصد دارم آزمایش کنم، دقت پیش‌بینی تاریخ پایان پروژه با روش زمان کسب شده (earned schedule) و مقدار PF=SPIt و یه روش زمان کسب شده‌ای دیگه که جنبه آماری داره هست (یکی از خواننده‌ها لطف کرده بود مقاله‌ای برای من فرستاده بود که این روش هیجان انگیز رو معرفی می‌کرد).

اعتقاد من اینه که مقدار تاخیری که با روش مسیر بحرانی به دست میاریم و اعلام می‌کنیم زیاد جالب نیست. مشکلش اینه که فرض می‌کنه ادامه کار با سرعت و شتابی برابر با سرعت و شتاب برنامه‌ریزی شده انجام می‌شه، در حالی که اگه پیمانکار کارهای قبلی رو مثلا با نصف سرعت برنامه‌ریزی شده انجام داده باشه، سخته بخوایم فرض کنیم که ادامه کار رو با سرعت برنامه‌ریزی شده پیش می‌بره.

تو دو سال گذشته که تاریخ پایان تخمینی پروژه‌ها رو تو گزارش‌های دوره‌ای ارائه می‌کنم خیلی راضی بودم. توجه مدیران به این مقدار روز به روز بیشتر شده، طوری که وقتی گزارش دستشون می‌رسه اولین چیزی که می‌رن نگاه می‌کنن تاریخ پایان تخمینیه، نه چیزهای دیگه‌ای مثل درصد پیشرفت. بعضی‌هاشون فقط همون تاریخ رو نگاه می‌کنن، گزارش رو می‌ذارن کنار و بحث‌هاشون رو شروع می‌کنن.

این توجهِ زیاد قطعا باعث شده که گلایه‌هایی هم بشه. بعضی‌ها اعتبار اون رو زیر سوال می‌برن، به خصوص که معمولا تاریخ پایانی که گزارش می‌شه بدبینانه‌تر از اون چیزیه که شهودشون بهشون می‌گه. با این حال گذشت زمان نشون داده که پیش‌بینی‌ها خوب بودن؛ حداقل تو چنتا پروژه‌ای که این مدت داشتم. با این حال دلم می‌خواد کمی دقیق‌تر و روی تعداد بیشتری پروژه اون رو آزمایش کنم و حدودی برای دقتش به دست بیارم.

 

یه ماجرای دیگه که احتمالا بعد از این کار انجام خواهم داد، بررسی تاثیر ضرایب وزنی روی دقت پیش‌بینی‌هاس. همه می‌دونین که این ضرایب وزنی چقدر مشکل ایجاد می‌کنن. کافیه یه نفر از نتایج ارزیابی خوشش نیاد، اولین کاری که می‌کنه اینه که ضرایب وزنی رو زیر سوال ببره (حتی با وجود این‌که خودش یا مدیر بالادستش قبلا اون رو رسمی تایید کرده). من به دلایلی اعتقاد دارم که تاثیر ضرایب وزنی روی تاریخ‌های پیش‌بینی شده خیلی کمه. حالا می‌خوام در اولین فرصت میزان اعتبار این نظر خودم رو بررسی کنم.

 

خوب، منتظر اطلاعاتتون هستم و پیشاپیش تشکر می‌کنم.

نوشته (Nader Khorrami Rad)

WBS