پروفایل برنامه ریزی و کنترل پروژه

نادر خرمی راد

Sparkline به نمودارای کوچیکی می‌گن که تو سلول‌های اکسل کشیده می‌شن. تمام این نوع نمودارها رو می‌شه با ابزارهای معمولی اکسل هم کشید، ولی اگه صفحه‌ای با ده‌ها نمودار کوچیک داشته باشین، هم طراحیش وقت می‌گیره و هم این‌که تراز کردن و هم اندازه کردنشون خیلی سخته.

تو این مطلب دو راه برای ساخت Sparkline معرفی می‌کنم. البته راه‌های دیگه‌ای هم هست، ولی معمولا هزینه داره!

 

ابزارهای جدید اکسل 2010

اکسل 2010 چنین نمودارهایی داره. خیلی خوشحال کننده‌س.

این نمودارها تو قسمت Sparklines زبانه Insert ریبونن.

image

سلولی که می‌خواین نمودار توش قرار بگیره رو انتخاب کنین و بعد روی آیکن یکی از نمودارها کلیک کنید. با این کار کادر محاوره شکل زیر باز می‌شه:

image

تو کادر بالا محدوده اطلاعات رو انتخاب کنین و بعد روی OK کلیک کنید. نمودار به همین راحتی ساخته می‌شه!

image

شاید متوجه شده باشین که این نمودارها همه چپ به راست ترسیم می‌شن. این مسئله تو گزارش‌های فارسی یه مقدار مشکل ایجاد می‌کنه. من که زیاد گشتم، ولی هیچ گزینه‌ای برای درست کردنش نبود. با این حال همیشه راه حل‌های دیگه‌ای هم وجود داره؛ می‌تونین مقدارها رو برعکس بنویسین تا جهت نمودار عوض بشه!

برای راست به چپ کردن نمودار از ریبون Sparkline Tools| Design| Axis| Plot Data Right to Left رو فعال کنین (با تشکر از آقای محمد قلم‌کاری که این تنظیم رو بهم اطلاع دادن).

 

ابزار رایگان Sparklines for Excel

دو دلیل عمده وجود داره که به جای روش قبل، از نرم‌افزار رایگان Sparklines for Excel استفاده کنین:

  1. نمودارهای متنوع‌تری داره، از جمله نمودار گلوله‌ای
  2. تو نسخه‌های قبل از 2010 هم می‌شه ازش استفاده کرد

 

اولین قدم اینه که خود نرم‌افزار و بعد از اون راهنماش رو دانلود کنین. اگه این دوتا لینک درست کار نکردن به این معنی‌ان که عوض شدن و باید برین لینک‌ها رو از داخل صفحه اصلی نرم‌افزار دنبال کنین. باید این‌ها رو از SourceForge دانلود کنین و متاسفانه این کار رو بدون پراکسی یا VPN نمیشه انجام داد، چون مدتیه که SourceForge در کمال حماقت به ایرانی‌ها اجازه دانلود نمی‌ده.

حالا می‌تونین کار رو شروع کنین. فایلی که دانلود کردین یه فایل اکسله، می‌تونین از همون به عنوان کلیشه‌ای برای فایل‌های بعدی استفاده کنین.

تو این فایل توابع جدیدی وجود دارن که براتون نمودار می‌کشن. باید تابع رو مثل تمام توابع دیگه تو هر سلولی که دوست داشتین وارد کنین و به پارامترهاش مقدار بدین تا نمودار تو همون سلول کشیده بشه. توابعی که برای من جالبن این‌ها هستن:

  • LineChart
  • BarChart
  • BulletChart
  • PieChart

 

شکل زیر یه صفحه اکسله که توش تعدادی نمودار گلوله‌ای ترسیم شده، اون هم تو کمتر از یک دقیقه. اگه قبلا مطلبی که درباره ترسیم نمودارهای گلوله‌ای نوشته بودم رو خونده باشین می‌دونین که ساختن این نمودارها یه کم وقت می‌گیره.

 image

EV پیشرفت واقعی و PV پیشرفت برنامه‌ریزی شده‌س. ستون سوم نسبت EV به PV رو با نمودار دایره‌ای نشون می‌ده. می‌شه به این مقدار گفت میزان تحقق، یعنی مقداری از پیشرفت برنامه‌ریزی شده که محقق شده. این نمودارها با تابع PieChart ترسیم شدن. آخرین ستون هم نمودارهای گلوله‌ایه؛ پس‌زمینه تیره پیشرفت برنامه‌ریزی شده‌س و میله‌های مشکی پیشرفت واقعی. تمام نمودارها از صفر تا 100٪ ترسیم شدن. برای ترسیم اون‌ها از تابع BulletChart استفاده کردم.

اگه اندازه سلول‌ها رو عوض کنین نمودارها خودکار اصلاح نمی‌شن. برای اصلاح شدنشون Ctrl+Alt+F9 رو بزنین.

 

با این ابزارها خیلی راحت می‌شه داشبوردهای اطلاعاتی و گزارش‌های کم حجم، خوانا و زیبایی تولید کرد. به نظر من حتما آزمایشش کنین.

نوشته (Nader Khorrami Rad)

WBS