پروفایل برنامه ریزی و کنترل پروژه

نادر خرمی راد

همونطوری که گفته بودم تصمیم گرفتم با این‌که سیلابس اصلی کتاب رو تموم کردم، به انتهای کتاب ورک‌شاپی اضافه کنم که یه پروژه فرضی رو از ابتدا تا انتها پیش ببره. البته هدفم این بود که دو پروژه کار بشه، یکی با منبع برنامه‌ریزی و کنترل بشه و اونیکی بدون منبع.

این چند روز پروژه بدون منبع رو تموم کردم و مجموعا 90 صفحه شد!

اصلا فکر نمی‌کردم انقدر حجم ببره. پروژه معرفی شد، فعالیت‌ها استخراج شدن، ساختار شکست کار تنظیم شد، روابط و مدت زمان‌ها وارد شدن، تاریخ پایان تنظیم شد، نمودار پیشرفت برنامه‌ریزی شده هم استخراج شد. بعد از اون ده دوره کنترلی رو پیش رفتیم و هر بار یکی از عناصری که باید تو همه گزارش‌ها باشه معرفی شد تا به تدریج گزارش پیشرفت کامل شد. آخرسر کارفرما قبول کرد که از 70 روز تاخیری که به وجود اومده 30 روزش به عهده اون بوده و در نتیجه یه برنامه جبرانی بدیم که کارهای باقی‌مونده رو تا تاریخ پایانی که یک ماه دیرتر از تاریخ اولیه‌س تموم کنه. بعد هم نمودارهای پیشرفت برنامه‌ریزی شده جدید به قدیمی‌ها اضافه شد.

حالا من واقعا موندم چیکار کنم. از یه طرف اگه بخوام پروژه دوم رو هم اضافه کنم تعداد صفحه‌هام دیگه خیلی بیشتر از قرارداد می‌شه و از طرف دیگه نمی‌رسم کار رو به موقع تحویل بدم و این برای من که حدودا 30 کتاب نوشتم و هیچکدوم حتی 1 روز هم تاخیر نداشته مشکل کوچیکی نیست. از طرف دیگه فکر می‌کنم چنین پروژه‌ای می‌تونه خیلی به درد خواننده‌ها بخوره.

نوشته (Nader Khorrami Rad)

Project