پروفایل برنامه ریزی و کنترل پروژه

نادر خرمی راد

به تازگی نرم‌افزاری ساخته شده که می‌تونه تمام کارهای یک مدیر پروژه رو انجام بده و با وجود اون دیگه نیازی به مدیر پروژه، مدیر هماهنگی و کلا تیم مدیریت پروژه نیست.

این مطلب رو امروز تو یه وبلاگی خوندم. احتمالا دروغ آوریل بوده (که زیاد هم بامزه نیست). این‌که می‌گم احتمالا، به این خاطره که از کلمه‌ای خاص تو عنوانش استفاده کرده بود که تو عنوان مطلبی جنجالی که بر ضد مسیر بحرانی نوشته شده و چند هفته اخیر انتقادهای زیادی ازش تو وبلاگ‌های انگلیسی زبان مدیریت پروژه شده هم وجود داشته و ممکنه منظور این نوشته مسخره کردن اون باشه (بعدا حتما در مورد اون مطلب هم می‌نویسم).

حالا کلا این رو ننوشتم که بگم همچین شوخی‌ای وجود داشته. این رو نوشتم، چون واقعا احساس می‌کنم بعضی‌ها چنین انتظاری دارن! خیلی‌ها فکر می‌کنن وقتی نرم‌افزارهای کاملی برای مدیریت پروژه وجود دارن، اگه واحد برنامه‌ریزی و کنترل پروژه اون‌ها رو درست به کار ببره، خیلی از مشکلات پروژه حل می‌شه. نه، اصلا اینطور نیست!

نرم‌افزارها هرچقدر هم که پیشرفته باشن، نمی‌تونن داده‌ای خلق کنن. داده‌های ورودی رو می‌گیرن و اون‌ها رو به شکل قابل استفاده‌تری در می‌آرن. هیچی اضافه نمی‌کنن، فقط شکل‌ها رو تغییر می‌دن (این همون کاریه که ریاضی و منطق هم می‌کنه). هرچقدر ورودی برنامه دقیق‌تر و کامل‌تر باشه، خروجی‌های بهتری هم خواهیم گرفت. متاسفانه داده‌های ورودی برنامه‌هایی که تا حالا دیدم همگی خیلی کم بودن. از مناسب نبودن ساختار شکست کار و ترکیب فعالیت‌ها گرفته تا ضعف روابط (فراموش شدن رابطه‌های غیر حاکم) و کاربردی نبودن منابع و بی‌معنی بودن قیدها و دقیق نبودن تقویم‌ها. ساده‌ترین چیز اینه که تا حالا حتی یکی از برنامه‌هایی که برای تایید دستم رسیده، پایین بودن راندمان کاریِ زمستون رو در نظر نگرفته.

باید پتانسیل مدیریت در سازمانی وجود داشته باشه و عملیاتی هم شده باشه و اونوقته که اون چیزی که تو ایران به عنوان برنامه‌ریزی و کنترل پروژه می‌شناسیم می‌تونه بهش کمک کنه، همونطوری که ماشین حساب به کسی که می‌خواد مسئله‌ای رو حل کنه کمک می‌کنه.

نوشته (Nader Khorrami Rad)

WBS