پروفایل برنامه ریزی و کنترل پروژه

نادر خرمی راد

تو قسمت 9.4.2.3 استاندارد پم‌باک (PMBOK)، با عنوان مدیریت درگیری‌ها، درباره حل مشکلات و درگیری‌های اعضای تیم پروژه صحبت می‌کنه. از نظر استاندارد حل درگیری‌ها از وظایف مدیر پروژه هست. تو این راستا چند توصیه خوب به مدیران پروژه‌ها می‌کنه:


  • وجود درگیری در پروژه طبیعیه و می‌تونه راهی برای کشف انتخاب‌های بهتر باشه
  • باید در حل درگیری به "مسایل" توجه کرد، نه به "افراد"
  • باید در حل درگیری به مسایل کنونی توجه کرد، نه به مسایل گذشته

که به نظر من توصیه‌های خیلی خوبی هستن. البته دو توصیه دیگه هم داره که به اندازه این‌ها نظرم رو جلب نکرده. قبل از هر چیز باید این رو درک کرد که وجود درگیری طبیعیه، پس باید تو روندی طبیعی حل بشه. وقتی درگیری رو مسئله‌ای فوق‌العاده بدونیم، ناخودآگاه راه‌حل‌هامون هم تنش‌زا و عجیب می‌شن. وجود درگیری می‌تونه مثبت باشه،‌ به شرطی که خوب مدیریت بشه. پس باید ازش به عنوان فرصت استفاده کرد؛ یا بهتر بگم، با مدیریتِ خوب، به فرصت تبدیلش کرد. چیزی که باید حل بشه مسئله‌ایه که درگیری ایجاد کرده، نه افرادی که اختلاف نظر دارن.

فرض اینه که افراد با هدف مشترکی دارن کار می‌کنن، در نتیجه خود افراد نباید با هم مشکلی داشته باشن. این فرض حتی اگه به واقعیت نزدیک نباشه هم با تاثیری که در مدیریت درگیری‌ها می‌ذاره، نتیجه بهتری به وجود میاره. پیش کشیدن مسایل قبلی هم همیشه حل مسایل فعلی رو سخت‌تر می‌کنه، نه راحت‌تر. هر چیزی که در گذشت اتفاق افتاده، افتاده؛ الان باید به فکر مسایل کنونی بود.

نوشته (Nader Khorrami Rad)

راهنمای جامع پم‌باک ۵