پروفایل برنامه ریزی و کنترل پروژه

نادر خرمی راد

مایکروسافت توضیحات مختصری در مورد نسخه بعدی پراجکت، یعنی پراجکت 2010 داده. قراره این نرم‌افزار نیمه اول سال 2010 به بازار بیاد.

قراره رابط‌کاربر نرم‌افزار بهتر شده باشه. طوری که من می‌بینم این ماجرا بیشتر از هر چیز برمی‌گرده به این‌که به جای تولبار از ریبون استفاده می‌کنه. البته ظاهرا ماجرا به این محدود نمی‌شه. گذشته از اینترفیس، چنتا نمای جدید هم بهش اضافه شده، که این برای من جالبه. ظاهرا یکی از المان‌های نما، timeline هست. جالب اینه که چند ماهی می‌شه تو گزارش‌های مدیریتیم timeline می‌کشم و تاریخ پایان برنامه‌ریزی شده و تخمینی زیرپروژه‌ها رو نشون می‌دم. حالا نمی‌دونم timeline پراجکت چجوریه. یه نمای گانت مانند هم برای منابع اضافه کرده، که اون هم واقعا جالبه.

یه قابلیت جدید، زمان‌بندی کاربرانه‌س (حالا اسمیه که من روش گذشتم). ترکیب‌های عجیبی به وجود آوردن از فعالیت‌های نامتعینی که می‌تونن مدت زمان و تاریخ نداشته باشن! یا خلاصه فعالیت‌هایی که می‌تونن برابر با رول‌آپ زیرمجموعه‌هاشون نباشن. الان به نظرم میاد این یه انعطاف‌پذیری افراطیه که با بعضی اصول تناقض داره؛ با این حال باید صبر کنیم و دقیق‌تر ببینیم که چه خبره.

نسخه 64 بیتی هم خواهد داشت. احتمالا بقیه نرم‌افزارهای آفیس هم بالاخره 64 بیتیشون ارائه می‌شه و این یعنی این‌که من بالاخره می‌رم سراغ سیستم عامل 64 بیتی.

حرفای زیادی در مورد امکانات مدیریت پرتفولیو می‌زنن، ولی این‌که این ماجرا چطوری تو پراجکت پیاده شده و وابسته به چه نرم‌افزارها و ماژول‌های جانبیه، چیزیه که جایی چیزی دربارش ننوشته. به هر حال، علاوه بر مسئله مدیریت پرتفولیو، تاکید زیادی روی امکانات جدید سازمانی می‌شه.

متاسفانه باز هم صحبتی از دو قابلیت مورد علاقه من نیست:
1. امکان بهینه‌سازی تسطیح منابع
2. امکان دسته‌بدنی و کنترل روابط، همینطور ساخت خودکار روابط بر اساس قاعده

نوشته (Nader Khorrami Rad)

WBS