پروفایل برنامه ریزی و کنترل پروژه

نادر خرمی راد

تو عمرم رمان خیلی کم خوندم، خیلی کم. از زمانی که یادم میاد ترجیح می‌دادم وقتم رو صرف خوندن کتاب‌های کاربردی یا فلسفی و علوم اجتماعی کنم. یکی از معدود رمان‌هایی که خونده بودم سینوهه بود. خیلی خوب تو ذهنم ثبت شده که یه جایی تو اون رمان تعریف می‌کرد که در اون زمان مردم برای محتوای مکتوب قداست زیادی قایل بودن، طوری که اگه چیزی مکتوب شده بود، به صحتش شک نمی‌کردن.
بارها به این نتیجه رسیدم که چنین چیزی با شدت و ضعف‌هایی هنوز هم وجود داره. آدما در مقابل محتوای مکتوب خیلی سریع‌تر و ساده‌تر تسلیم می‌شن تا محتوای شفاهی. شاید علتش این باشه که همه تا حدی از مکتوب کردن چیزهایی که در حالت عادی در پاسخ به هر ادعا یا دلیلی مطرح می‌کنن می‌ترسن.
خیلی وقت‌ها شده که تو یه بحث کاری شفاهی نتونستم طرف مقابلم رو متقاعد کنم، ولی وقتی همون حرف‌هام رو مکتوب نوشتم و بهش دادم مشکلم حل شد.
می‌خواستم بهتون تو توصیه کنم:
1. از قدرت جادویی محتوای مکتوب نهایت استفاده رو بکنین.
2. در نگارش مسایلی رو رعایت کنین.

مسایلی که باید رعایت بشه خیلی زیاده. یه مسئله مهم که اینجا می‌خوام بگم اینه که هر متنی از چند سطح تشکیل شده. اولین سطح اون که ظاهرش رو می‌سازه و سطح‌های بعدی که عمق معانی اون رو می‌رسونن. همیشه سعی کنین مکتوبات کاری خودتون رو طوری بنویسین که اولین سطح اون کاملا حنثی و خونسرد باشه. نامه‌هایی که پرخاش یا هجو می‌کنن جالب نیستن. هیچ مانعی نیست که توی نامتون کسی رو بکوبین یا حتی بهش توهین کنین، ولی اگه می‌خواین این کار رو بکنین حتما تو سطوح عمیق‌تر انجامش بدین.

آخرین نکته اینه که چه تو مسایل شفاهی و چه کتبی، طوری برخورد نکنین که انگار محکوم شدین و بعد شروع کنین به دفاع کردن از خودتون،‌ چون در این حالت عمده‌ترین کاری که کردین تشویقِ محاطب به حمله کردنه. همیشه پیش‌فرضتون این باشه که هیچ مشکلی که هست از شما نیست، از ترکیبِ شرایطه و شما آمادگیش رو دارین که با همکاری بقیه اون مشکل رو حل کنین. این پیش‌فرض تو رفع مشکل هم به خودتون کمک می‌کنه و هم جو رو بیمار نمی‌کنه. البته اگه مسئله‌ای پیش اومده که قبول دارین مقصر بودین، بهتره خیلی رک و صریح بگین که مقصر بودین و قصد دارین با همکاری بقیه به این ترتیب و اون ترتیب مسئله رو حل کنین.

کار یعنی حلِ گروهی مشکلات و مسایل.

نوشته (Nader Khorrami Rad)

WBS