پروفایل برنامه ریزی و کنترل پروژه

نادر خرمی راد

کتاب قبلیم عملا تموم شده. البته اگه یادتون باشه اون مجموعه آموزشی (اکسپرشن‌وب) علاوه بر کتاب یه فیلم آموزشی هم داشت. هر جوری که بود فیلم رو هم ضبط کردم و صدا رو هم تو استودیو دوباره خونی کردم و الان من موندم و مقدار زیادی فیلم که باید تدوین بشه. با سرعت خیلی کمی پیش میره، ولی حداقل فعلا برام جالبه. با برنامه‌ریزی من بین یک تا دو ماه دیگه طول می‌کشه تا تموم شه.
دوتا کتاب جدید قرار داد بستم که به موازات تدوین فیلم دارم اون‌ها رو هم ترجمه می‌کنم.

PMBOK PMP Exam Prep

کتاب اصلی از نظر من کتاب راهنمای آمادگی آزمون PMP بود؛ همون کتاب معروف Rita Mulcahy. وقتی ماجرا رو بیشتر بررسی کردم، دیدم که بهتره در کنار اون خود PMBOK رو هم ترجمه کنم؛ ترجمه‌ای که با کتاب اول سازگار باشه.
البته ترجمه PMBOK علاوه بر اونی که گفتم یه دلیل دیگه هم داشت. به نظر من این استاندارد رو می‌شه طوری ترجمه کرد که فهمیدنش از ترجمه‌های موجود راحت‌تر باشه. این کار هم قسمت عمده‌ش با کاهشِ تعهد به متن اصلی ممکن می‌شه. تنها تعهدی که برای خودم در نظر گرفتم، انتقالِ قسمت عمده مفهوم، به راحت‌ترین و مفهوم‌ترین شکل ممکنه. برای این کار گاهی مجبور می‌شم قسمت‌هایی از استاندارد رو در هم ادغام کنم، مطالبی بهش اضافه کنم و کارهایی از این دست. البته مطالبی که اضافه می‌شه همگی در جاهای دیگه استاندارد به نوع دیگه‌ای وجود داشته.
در کنار این دوتا کتاب یه پروژه دیگه هم برای خودم تعریف کردم، پروژه‌ای که یه مقدار غیر عادیه. کتاب راهنمای آزمون PMP محتوای PMBOK رو توضیح می‌ده، ولی این کار رو عمدتا در راستای کسب مهارت‌های لازم برای شرکت در آزمون انجام می‌ده. کسی که صرفا منبعی لازم داشته باشه که با کمکش بتونه PMBOK رو بهتر بفهمه کماکان بی کمک می‌مونه. احتمالا در کنار این دو کتاب یه کتاب کم حجم هم می‌نویسم و توش مفاهیم PMBOK رو توضیح می‌دم. این کتابی می‌شه که خواننده‌ها بتونن در زمان مطالعه PMBOK دم دست داشته باشنش و ازش کمک بگیرن. نکته عجیبِ این ماجرا اینه که احتمالا کتاب رو به صورت یه ای‌بوکِ رایگان منتشر می‌کنم تا دسترسی بهش ساده‌تر باشه.
برنامه‌ریزی من اینه که این مجموعه کتاب تا پایان اردیبهشت 89 تموم بشن و در این صورت تابستان 89 تو کتاب‌فروشی‌ها خواهند بود. البته این رو اعتراف می‌کنم که کار ترجمه کتاب‌ها با این‌که در مقایسه با کتاب‌های دیگه‌م خیلی کنده (هر صفحه PMBOK حدودا سه برابر کتاب‌های دیگه‌م وقت می‌گیره)، از انتظار من سریع‌تر پیش رفته. به همین خاطر بعید نمی‌دونم که تا پایان سال 88 تموم بشن.

نوشته (Nader Khorrami Rad)

راهنمای جامع پم‌باک ۵