BCWS مقدار داره! همین باعث می‌شه که مقدار BCWP و BCWS تو همچین فعالیت‌هایی مطابق انتظار نباشه. هرچی فکر می‌کنم دلیلی برای این ماجرا پیدا نمی‌کنم و واقعیت اینه که خیلی از کارها رو دچار مشکل می‌کنه." /> BCWS مقدار داره! همین باعث می‌شه که مقدار BCWP و BCWS تو همچین فعالیت‌هایی مطابق انتظار نباشه. هرچی فکر می‌کنم دلیلی برای این ماجرا پیدا نمی‌کنم و واقعیت اینه که خیلی از کارها رو دچار مشکل می‌کنه." /> BCWS مقدار داره! همین باعث می‌شه که مقدار BCWP و BCWS تو همچین فعالیت‌هایی مطابق انتظار نباشه. هرچی فکر می‌کنم دلیلی برای این ماجرا پیدا نمی‌کنم و واقعیت اینه که خیلی از کارها رو دچار مشکل می‌کنه." />

پروفایل برنامه ریزی و کنترل پروژه

نادر خرمی راد

نمی‌دونم ماجرا چیه؛ یه مشکل تو محاسبه ارزش کسب شده پراجکت پیدا کردم. خیلی سعی کردم به این فکر کنم که شاید بشه طور دیگه‌ای تعبیرش کرد، یا تنظیمی پیدا کرد که اون رو به حالتی که فکر می‌کنم منطقی‌تره برگردونه، ولی تا حالا که موفق نشدم.
جریان اینه که وقتی یه فعالیت تعلیق داشته باشه (split)، تو مدت تعلیقش BCWS مقدار داره! همین باعث می‌شه که مقدار BCWP و BCWS تو همچین فعالیت‌هایی مطابق انتظار نباشه. هرچی فکر می‌کنم دلیلی برای این ماجرا پیدا نمی‌کنم و واقعیت اینه که خیلی از کارها رو دچار مشکل می‌کنه. الان که دارم این رو می‌نویسم به این فکر افتادم که ببینم پریماورا با این مسئله چطوری برخورد می‌کنه. حالا اون رو امتحان می‌کنم و بیشتر در مورد کل این ماجرا فکر می‌کنم و میام دوباره دربارش می‌نویسم.
حالا تا صحبت از ارزش کسب شدس، یه چیز دیگه که خیلی‌ها باهاش مشکل دارن رو هم بگم. وقتی مقدار BCWP محاسبه می‌شه، فقط پیشرفت‌هایی تو محاسبه در نظر گرفته می‌شن که تا Status Date برنامه‌ریزی شده باشن. یعنی اگه کاری انجام داده باشین که تا اون تاریخ برنامه‌ریزی نشده باشه، با Status Date درست، در نظر گرفته نمی‌شه. در نتیجه خیلی وقتا مقدار BCWP و تمام فیلدهایی که از روی اون محاسبه می‌شن یه مقداری با واقعیت فرق دارن. من خودم برای این‌که مقدارهای بهتری بگیرم، همیشه پیش از این‌که برم سر و وقت گرفتن مقدار BCWP، به Status Date مقداری بعد از پایان پروژه می‌دم. تو این حالت BCWS مقدار درستی نشون نمی‌ده، در نتیجه باید دوباره Status Date رو عوض کرد و مقدار اون رو دید: همزمان نمی‌شه مقدار BCWS و BCWP مناسبی رو دریافت کرد. این مسئله در مورد فیلدهایی که مقدارشون وابسته به این دوتاس قابل حل نیست؛ مثلا CPI و SPI تو یه Status Date بر اساس این دو مقدار محاسبه می‌شن، در نتیجه اکثر مواقع مقدارشون یه کم کمتر از انتظاره.
کلا از این چیزا اصلا راضی نیستم!

نوشته (Nader Khorrami Rad)

WBS