پروفایل برنامه ریزی و کنترل پروژه

نادر خرمی راد

اینو دارم به عنوان پاسخ یکی از کامنت‌ها می‌نویسم.

تو ایران باید ماجرای مدیریت پروژه رو از برنامه‌ریزی و کنترل پروژه جدا کنیم. در مورد مدیریت پروژه‌های عمرانی، تقریبا همه جا این ذهنیت وجود داره که مدیر پروژه باید مهندس عمران باشه، مهندس عمران خیلی ماهری هم باشه. بعد اگه توان مدیریتی هم داشته باشه که بهتره. اکثر این افراد مهارت مدیریتی رو به تدریج تو مجموعه‌هایی که کار کردن به دست آوردن؛ به هر حال دوره‌های کوتاه مدت مختلفی هم برای یادگیری اون‌ها هست (من اونقدر وارد نیستم که معرفی کنم).

در مورد برنامه‌ریزی و کنترل پروژه، هم عمرانی‌ها فعالیت می‌کنن و هم دوستان صنایع. صنایعی‌ها پشتوانه تئوریک بهتری دارن و عمرانی‌ها اطلاعات اجرایی بیشتری دارن. چون معمولا سازمان‌دهی‌ها طوری نیست که آدم در صورت نداشتن اطلاعات اجرایی بتونه راحت کارشو پیش ببره، این ماجرای عمرانی بودن برای بعضی شرکت‌ها خیلی اهمیت داره. به هر حال، به نظر من اگه رشتتون صنایع هست، باید تو چیزایی که عمرانی‌ها بیشتر وارد هستن اطلاعات کسب کنین و اگه عمران هستین هم در مورد چیزایی که صنایعی‌ها واردتر هستن مطالعه کنین.

چیزایی که لازمه آدم برای برنامه‌ریزی و کنترل پروژه بدونه به نظر من دو قسمته:

1. توانایی کار با نرم‌افزار. این توانایی به نسبت راحت به دست میاد، چون انواع و اقسام منابع راهنما وجود داره.

2. آشنایی به اصولی که برای برنامه‌ریزی و کنترل پروژه‌ها در ایران لازمه. این مسایل تئوریک رو هم اصولا باید بشه از طریق منابع به دست آورد، ولی من منبع به اندازه کافی مفیدی برای این ماجرا نمیشناسم که معرفی کنم. همه کسایی که می‌شناسم تو این رشته کار می‌کنن خودشون با تجربه کردن اطلاعات رو به دست آوردن.

 

پ.ن. بازار کار و درآمد برنامه‌ریزی و کنترل پروژه؟ به نظر من عالیه. فکر کنم تو شرایط معمولی از کارای دیگه‌ای که با مدرک عمران می‌شه کرد خیلی بهتره.

نوشته (Nader Khorrami Rad)

WBS