پروفایل برنامه ریزی و کنترل پروژه

نادر خرمی راد

تا حالا خیلی‌ها این سوال رو از من پرسیدن که کتابی برای آموزش اصول برنامه‌ریزی و کنترل پروژه می‌شناسم که خوب باشه و بهشون معرفی کنم یا نه. متاسفانه جواب منفیه. حالا من نمی‌شناسم، شاید کس دیگه‌ای بشناسه!

تا حالا چند بار تو فاصله‌های زمانی یکی دو ساله رفتم انقلاب و هرچی کتاب در این مورد چاپ شده بوده رو خریدم و مرور کردم، ولی هیچکدوم به اندازه کافی به نظرم جالب نیومده.

می‌دونین، مشکل اصلی اینه که ما تولید کننده نیستیم، باید یه کتابی به زبان انگلیسی وجود داشته باشه، تا ترجمه بشه یا کسایی از روش کپی کنن و روش اسم تالیف بذارن. علتش هم بیشتر از هر چیز اینه که تالیف کتاب از نظر اقتصادی صرف نداره. تالیف یه کتاب خوب زمان خیلی زیادی لازم داره، ولی پولی که براش می‌دن فقط یه کم از ترجمه بیشتره.

خوب، این دلیل وابستگی به منابع خارجی. از طرف دیگه، کتاب‌های خارجی در مورد اصول برنامه‌ریزی و کنترل پروژه، به اون شکلی که انتظار داریم، وجود نداره؛ ساختار و انتظارهای ما جور دیگه‌ایه.

قدیم یه مدتی به این فکر می‌کردم که یه وقت حسابی بذارم و همچین کتابی بنویسم، ولی بعد منصرف شدم. یکی به خاطر همون مسئله اقتصادیش، دوم به خاطر دردسرهایی که داره. آدم در مورد اصول برنامه‌ریزی و کنترل پروژه هر چیزی که بنویسه، یه قسمتیش سلیقه‌ای می‌شه و در نتیجه عده زیادی ازش ایراد می‌گیرن. همینطوری هم تو کار مشکلای این‌طوری زیاد داریم، دیگه چه برسه به کتاب که مخاطب خیلی بیشتری داره.

نوشته (Nader Khorrami Rad)WBS