پروفایل برنامه ریزی و کنترل پروژه

نادر خرمی راد

یه نکته مهم دیگه اینه که به هیچ وجه قرار نیست معیاری که برای تعیین پیشرفت واقعی به کار می‌ره همون معیاری باشه که برای پیشرفت برنامه‌ریزی به کار می‌ره.

به عنوان مثال، برای کارهای طراحی معمولا معیار وزن‌دهی نفر-روزه. بعد از این‌که ضرایب وزنی وارد بشن، یا مقدارهای اولیه ارزش کسب شده که وابسته به هزینه و اون هم وابسته به نفر-روز هست وارد بشه، اجرا شروع می‌شه و باید پیشرفت واقعی رو ثبت کنیم.

بعضی‌ها اعتقاد دارن که چون معیار اولیه نفر-روز یا هزینه بوده، باید پیشرفت رو هم بر اساس مقدار کاری که روی فعالیت‌ها انجام شده یا هزینه متناظر با اون حساب کرد. این اصلا درست نیست، چون در چنین شرایطی دقیق نبودن برآورد اولیه یا کاهش راندمان کار، پیشرفت واقعی رو کاملا “غیر واقعی” می‌کنن.

مسئله اینه که این روش، می‌شه محاسبه ACWP و مقایسه اون با پیشرفت برنامه‌ریزی شده که به نوعی BCWS هست، فقط شاخص کارکرد رو نشون می‌ده، نه پیشرفت. چیزی که باید استفاده کنیم، BCWP هست، که واقعا پیشرفت رو نشون می‌ده. به عبارت دیگه اصلا قرار نیست که وقتی معیار پیشرفت نفر-روز هست، برای محاسبه پیشرفت نفر-روز واقعی رو با نفر-روز برنامه‌ریزی شده بسنجیم؛ در این حالت باید نفر-روز معادل با کاری که واقعا انجام شده رو بر مبنای برنامه‌ریزی محاسبه کنیم، و اون رو با برنامه‌ریزی مقایسه کنیم، یعنی همون BCWP.

برای این‌که بتونیم چنین کاری کنیم، باید معیارهایی برای درجات انجام واقعی کار داشته باشیم، که این خودش مشکلات زیادی داره. باز به نظر من بهترین چیز اینه که به جای این‌که از مسئول اون کار بپرسیم که چند درصد کار رو انجام داده، رویدادهایی برای این کار در نظر بگیریم. مثلا وقتی درفت نقشه‌ها برای کارفرما ارسال می‌شه یه درصدی، مثل 20٪ وارد کنیم، وقتی نقشه‌ها برای تایید ارسال می‌شن، 30٪، وقتی همه چیز تایید می‌شه و نقشه برای اجرا ابلاغ می‌شه، 80٪ و زمانی که از-بیلت تهیه می‌شه 100٪ رو وارد کنیم.

نوشته (Nader Khorrami Rad)

گزارش‌دهی