پروفایل برنامه ریزی و کنترل پروژه

نادر خرمی راد

PMI به تازگی تصمیم گرفته تغییرهایی تو سیستم تمدید گواهی‌ها بده. ماجرای کلی (اگه احیانا نمی‌دونین) اینه که وقتی کسی گواهی‌ای مثل PMP می‌گیره باید هر سه سال یه بار (یا تو بازه‌های دیگه، بسته به نوع گواهی) اون رو با ارائه تعداد کافی PDU تمدید کنه. هر PDU معادل یک ساعت تلاش برای بهبود دانش و مهارت مدیریت پروژه خود فرد، یا کمک اون فرد به بهبود دانش و مهارت دیگرانه.

در مورد سیستم ثبت و گزارش‌دهی اون قبلا مطلب‌هایی نوشته بودم و کلا هم این ماجرا به تفصیل تو هندبوک PMP توضیح داده شده که می‌تونین از سایت PMI دانلود کنین.

تغییرهای سیستم PDU

تغییرها تو قیدهایی بودن که برای انواع منابع PDU در نظر گرفته شده. قبلا می‌شد حداکثر ۴۵ واحد از طریق استفاده از دانش یا کمک به دیگران برای یادگیری دریافت کرد، که الان شده ۲۵ واحد. معنیش اینه که الان تمدید گواهی‌ها بیشتر متمرکزه روی یادگیری تا یاد دادن.

قبلا حداقلی برای یادگیری وجود نداشت، ولی الان قراره حداقل ۳۵ واحد برای یادگیری لازم باشه. یادگیری هم به سه حوزه تقسیم شده و لازمه که فرد حداقل ۸ واحد از هر حوزه بگیره، به این خاطر که مطمئن باشیم یادگیری فراگیره.

سه حوزه‌ای که در نظر گرفته شده جنبه‌های تکنیکی (مثلا محاسبات ریسک)، رهبری و مهارت‌های بینافردی و در نهایت استراتژی و کسب و کاره.

جدول زیر خلاصه‌ای از تغییرها رو نشون می‌ده. لطفا توجه داشته باشین که فقط ردیف‌هایی که تغییر کردن تو این جدول اومدن و نه همه گروه‌ها.

منبع

قیدهای سابق

قیدهای جدید

یادگیری - حداقل ۳۵
    هر نوع خودآموزی حداکثر ۳۰ ؟
    هر نوع یادگیری در حوزه فنی مدیریت پروژه - حداقل ۸
    هر نوع یادگیری در حوزه رهبری - حداقل ۸
    هر نوع یادگیری در حوزه استراتژیک و کسب و کار - حداقل ۸
استفاده یا یاد دادن حداکثر ۴۵ حداکثر ۲۵
    کار کردن در حوزه مدیریت پروژه حداکثر ۱۵ حداکثر ۸

خوب، چه فرقی برای ما داره؟

فرقش اینه که اگه PMP یا گواهی دیگه‌ای داشته باشین از این به بعد به شیوه کمابیش متفاوتی تمدید می‌شه. منظورم از «از این به بعد» هم از ابتدای سال میلادی بعدیه.

از این به بعد باید سعی کنین تمرکز بیشتری روی یادگیری داشته باشین و یادگیریتون هر سه حوزه رو دربر بگیره، نه فقط حوزه‌ای خاص. هر چی باشه می‌دونین که مدیریت پروژه موثر باید فراگیر و یکپارچه باشه.

در آخر مثل همیشه روی این هم تاکید می‌کنم که گرفتن PDU و تمدید گواهی‌ها ماجرای سخت و پیچیده‌ای نیست و هر کسی که حداقلی از پویایی رو داشته باشه می‌تونه به سادگی از پسش بر بیاد.

نوشته (Nader Khorrami Rad)

WBS