پروفایل برنامه ریزی و کنترل پروژه

نادر خرمی راد

چند وقت پیش در جمعی صحبت از کار گروهی بود و این ایده به وجود اومد که ببینیم می‌شه چنین تجربه‌ای رو تو حوزه اطلاع‌رسانی مدیریت پروژه به زبان فارسی انجام بدیم یا نه.

ایده اینه: یه گروه تشکیل بدیم و با یه برنامه‌ریزی ساده و فقط هفته‌ای چند ساعت کار، به شکلی هدف‌مند مجموعه‌ای با ارزش از مقالات تو ویکی‌پدیای فارسی بنویسیم.

اگه به این کار علاقه دارین به من یه ایمیل بدین تا گروه رو شکل بدیم و کار رو شروع کنیم. لطفا تو موضوع ایمیلتون هم چیزی شبیه «ویکیپدیا» بنویسین که سریع بتونم پیداشون کنم. به این مطلب جدید سایت مراجعه کنین تا با شیوه شروع کار آشنا بشین (نیازی به ارسال ایمیل نیست).

 

یه سوال که ممکنه بعضی‌ها بپرسن اینه که چرا برای این کار نیاز به چنین هماهنگی و گروهی هست، اون هم در حالی که ویکیپدیا خودش ساختار لازم رو برای کار گروهی داره. ماجرا اینه که تو این سیستم چنین منافعی خواهیم داشت:

  • خیلی‌ها تو کار کردن با ویکی‌ها راحت نیستن. تو این گروه آموزش ساده‌ای برای این کار خواهیم داشت.
  • هدفمند بودن برای به نتیجه رسیدن خیلی مهمه و این ماجرا تو گروه خیلی خوب شکل می‌گیره.
  • این کار تمرین خیلی خوبیه برای کسایی که می‌خوان تو حوزه مدیریت پروژه فعالیت کنن.
  • این می‌تونه راه خوبی باشه که آدم‌های فعال با رویکردهای مشابه همدیگه رو پیدا کنن و بتونن از این شبکه برای موفقیت حرفه‌ای خودشون استفاده کنن.

 

سوال احتمالی بعدی اینه که آیا من قراره مدیر یا سرپرست این گروه باشم یا نه. جواب من منفیه. به نظر من بهتره که گروه خودسازمان‌یافته (self-organized) باشه و با تشخیص جمعی جلو بره. همه، از جمله من، سعی خواهیم کرد که گروه موفقی رو شکل بدیم؛ حالا هرکس تو جنبه‌ای که بهتر و موفق‌تره.

 

سوال دیگه‌ای که ممکنه پرسیده بشه اینه که چجور آدمی به درد این کار می‌خوره. مثلا یه نفر تازه‌کار یا دانشجو هم مناسبه یا صرفا باید سال‌ها تجربه داشته باشه. جواب من اینه که هر آدم علاقه‌مندی که تو حوزه برنامه‌ریزی و کنترل پروژه یا به عبارت کلی‌ترش مدیریت پروژه باشه برای این کار مناسبه. بعد از این‌که موضوع‌ها رو دسته‌جمعی انتخاب کنیم، هر موضوع به عهده دو یا سه نفر گروهی شش نفره گذاشته می‌شه تا در موردش تحقیق کنن و مطلب رو بنویسن. بعد یه گروه دیگه اون رو بررسی می‌کنه و پیشنهادهاش رو می‌ده. به همین راحتی.

 

منتظر ایمیل‌هاتون هستم. لطفا برای اعلام آمادگی به توضیح‌های این مطلب مراجعه کنین؛ نیازی به ارسال ایمیل نیست.

 

پی‌نوشت: با این‌که فقط دو روز از اعلام این مطلب می‌گذره، عده خیلی زیادی اعلام آمادگی کردن که واقعا جای خوشحالیه و مطمئنا نتایج خیلی خوبی می‌شه از این حرکت دست جمعی گرفت؛ هم از نظر کمک به جامعه مدیریت پروژه ایران، هم از جهت تعالی خودمون به عنوان اعضای تیم.

فقط پیروی بعضی مکاتباتی که این مدت انجام شده این رو هم باید اضافه کنم که تمام هماهنگی‌ها و کارها از راه دور انجام می‌شه و کسانی که مثلا ساکن تهران نباشن هم مشکلی نخواهند داشت (مثل خود من!).

 

پی‌نوشت دوم: تو کمتر از سه روز تعداد داوطلب‌ها بیشتر از ۵۰ نفر شد و به این ترتیب به نظر می‌رسه که گروه در نهایت بیشتر از صد نفر عضو داشته باشه. من اول فکر می‌کردم که یه گروه کوچیک کمتر از ده نفره باشه و رویکرد کاملا متفاوتی بهش داشتم، در حالی که الان موثر بودن این گروه الزامات خاص خودش رو داره. به همین خاطر باید توضیح قبلیم رو در مورد شیوه مدیریت اصلاح کنم: مدیریت کارها با خود افراده و گروهی پیش می‌ره، ولی مدیریت چهارچوب و فرآیند رو من به عهده می‌گیرم، چون اون چیزی نیست که بتونه گروهی و مشترک پیش بره و برای این عده نیاز به یه چهارچوب داریم. قطعا برای این ماجرا هم اگه دو سه نفر داوطلب وجود داشته باشه که به من کمک کنن خیلی بهتر خواهد شد.

 

پی‌نوشت سوم: اصلاح‌هایی که به رنگ سبز داخل متن اصلی انجام شده!

نوشته (Nader Khorrami Rad)

WBS